poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Akcja " Żonkile"


Serdecznie zapraszamy do wysłuchania filmików. 


Film " Muranów " - Dzielnica Północna to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratora Ala, młoda warszawska Żydówka , zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najwazniejsze histprie zwiazane z okresem ostaynich stuleci . Film jest zrealizowany w stylistuce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. 

https://m.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE


Film "Będę pisać" opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale... mogła się wydarzyć setki razy. 


https://m.youtube.com/watch?v=ZZ6AlJFCnP4

"Historia z pewnej ulicy" to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. 


https://m.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ


Pamięć drobinek" opowiada fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny. 


https://m.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew